Przedszkole uczy zachowań społecznych

Im więcej wiemy o jakimś miejscu, tym większy czujemy spokój, kiedy posyłamy do niego nasze dziecko. Dlatego też, warto wiedzieć, że nasze dziecko chodząc do przedszkola, ma możliwość nauczenia się wielu ciekawych rzeczy, a do tego jeszcze będzie mogło poznać nowe dzieci, dzięki którym będzie uczyło się odpowiednich zachowań społecznych. Przedszkole będzie też uczyło dziecko samodzielności, a to oznacza, że będzie je przygotowywało do tego, co będzie miało miejsce w szkole.

Co daje przedszkole?

Przede wszystkim przedszkole powoli odseparowuje dziecko od rodzica.

W takim sensie, że uczy dziecko iż chwilowa nieobecność rodziców to nic złego. Rodzic co prawda je zostawia, ale po kilku godzinach się po nie zjawia. Dodatkowo dziecko uczy się komunikować swoje potrzeby i staje się samodzielne, dzięki czemu łatwiej będzie sobie radziło w późniejszym życiu. Warto tutaj zwrócić również uwagę na to, że podczas zabaw w przedszkolu, dziecko uczy się kontaktów z rówieśnikami, tego że nie wolno wyrywać zabawek, nie wolno gryźć, nie wolno bić, a to oznacza, że uczy się, które zachowania są dozwolone w społeczeństwie, a które nie.

Im więcej dziecko wyniesie z przedszkola, tym większa będzie też szansa na to, że bez trudu poradzi sobie w przyszłości, jak również w szkole, gdzie będzie się spotykał nie tylko z rówieśnikami, ale także z dziećmi starszymi od siebie.

Trzeba pokazać, że przedszkole jest fajne

Każdy rodzic martwi się tym, że dziecko nie będzie chciało chodzić do przedszkola, że będzie płacz, że będzie się buntowało. Jednak warto wiedzieć, że to chwilowe i z każdym dniem, nasza pociecha coraz bardziej będzie się przyzwyczajała do nowej sytuacji. Dodatkowo warto już wcześniej opowiadać o przedszkolu, w samych superlatywach.

Mówić o zabawie z kolegami, o nauce nowych rzeczy, o śpiewaniu piosenek i bieganiu po placu. Oczywiście powinniśmy wspomnieć, że zostawimy dziecko na kilka godzin, ale trzeba wyraźnie zaakcentować, że później je odbierzemy, a w drodze do domu, będzie mogło opowiedzieć, w co się bawiło z nowymi kolegami. Ważne jest to, aby odpowiednio nastawić dziecko do pójścia do przedszkola. Nie wolno nam go straszyć i mówić, że mama będzie tęsknić, że mama będzie płakać, bo wówczas dziecko będzie tworzyło w głowie wizję, że przedszkole to złe miejsce, skoro mama będzie płakać.

Trzeba mówić o superlatywach, o tym jak będzie fajnie i że na dziecko będą w przedszkolu czekały nowe przygody, które przeżyje z kolegami, koleżankami i ciociami, które będą się nim zajmowały.