Na co zwracać uwagę przy wyborze przedszkola?

O ile żłobek nastawiony jest przede wszystkim na zabawę, o tyle w przedszkolu pojawia się coraz więcej nauki. Oczywiście odbywa się ona głównie na zasadzie zabawy, jednak dzieci mają już swoje ćwiczenia, w których mają różnego rodzaju zadania do wykonania. Co więcej, w starszych grupach poznają również literki, uczą się ich pisowni i wymawiania. To oznacza, że niezwykle ważne jest to, aby wybrać jak najlepsze przedszkole, tak abyśmy mieli pewność, że nasze dziecko w późniejszym czasie spokojnie poradzi sobie w szkole, bo przedszkole zadba o jego podstawową edukację.

Ale jak dokonać odpowiedniego wyboru?

Lokalizacja

Przy wyborze przedszkola zazwyczaj w pierwszej chwili patrzymy na jego lokalizację. Zastanawiamy się, czy lepiej aby znajdowało się ono blisko domu czy jednak bliżej naszej pracy. Rozważamy różne możliwości, zdając sobie sprawę z tego, że mogą zdarzyć się sytuacje, gdy będziemy musieli dziecko odebrać wcześniej, bo np. źle się będzie czuło.

Wówczas szybkie dotarcie do przedszkola z pewnością będzie niezwykle ważne. Jednak pamiętajmy, że sama lokalizacja przedszkola, to nie wszystko. Powinniśmy również popatrzeć na to, jak jest ono wyposażone, jak wyglądają sale, jak prezentuje się plac zabaw. Warto się również zainteresować tym, jak często dziecko będzie otrzymywało posiłki, czy sami będziemy musieli mu dawać drugie śniadanie, czy będzie ono przywożone przez firmę zewnętrzną albo przygotowywane w przedszkolnej kuchni? Dodatkowo warto poszukać rodziców, których dzieci już chodzą do danego przedszkola i porozmawiać z nimi o tym, co wzbudza nasze największe obawy.

Wówczas też będziemy mogli się dowiedzieć jak wygląda dzień takiego przedszkolaka, w jaki sposób odbywają się zajęcia i czy rodzice są mocno angażowani w to, co dzieje się w przedszkolu czy raczej nie ma takiej współpracy.

Zajęcia dodatkowe

Jeżeli zależy nam na tym, aby dziecko z pobytu w przedszkolu wynosiło coś więcej niż tylko podstawy ustalone przez ministerstwo, to powinniśmy się zorientować jakie zajęcia dodatkowe będą proponowane w danym przedszkolu. Wówczas będziemy mogli ocenić czy jest szansa, aby nasze dziecko się nimi zainteresowało. Warto też wtedy sprawdzić w jakich godzinach będą się odbywały takie zajęcia, czy będziemy musieli za nie dodatkowo płacić, jak również przez kogo są prowadzone.

Zawsze też możemy sprawdzić danego instruktora czy instytucję, która prowadzi takie zajęcia, tak abyśmy mieli pewność, że powierzamy nasze dziecko w dobre ręce. Przedszkola zazwyczaj proponują od kilku do kilkunastu takich różnych zajęć, a to oznacza, że jeśli naprawdę będzie nam na tym zależało, to nie powinniśmy mieć problemów ze znalezieniem czegoś odpowiedniego dla naszego dziecka. Przedszkole to pierwszy poważny krok na drodze edukacji i rozwoju naszego dziecka. Dlatego powinniśmy mieć pewność, że znajdziemy tam taką ofertę, która będzie miała pozytywny wpływ na nasze dziecko.

Tak aby mogło ono zdobywać wiedzę w sposób przyjemny i dopasowany do jego wieku.