Jaką propozycję ma przedszkole?

Warto wiedzieć, że przedszkola mają do zrealizowania określony program naukowy, który jest im niejako narzucony z góry przez ministerstwo. Jednak mają też zostawione dość sporo swobody, co oznacza, że w dużej mierze same mogą decydować, w jaki sposób chcą ten program realizować, a co więcej, decydują również o tym, jakie dodatkowe możliwości chcą zaproponować swoim przedszkolakom i ich rodzinom. To oznacza, że warto sprawdzić jaką ofertę ma dla nas konkretne przedszkole, abyśmy mogli powiedzieć, czy spełnia ona nasze oczekiwania i czy będzie ona odpowiednia dla naszego dziecka.

Różne propozycje

Przede wszystkim warto wiedzieć, że są przedszkola, która stawiają na jak największy kontakt dziecka z naturą, a to oznacza, że przez sporą część w trakcie roku szkolnego przebywają na dworze poznając otoczenie i ucząc się różnych istotnych kwestii związanych ze środowiskiem.

Oczywiście jednocześnie realizują program zajęć, przenosząc wszystkie możliwe zagadnienia w naturalne środowisko, a więc ucząc się przed doświadczenie. Jeśli nie bardzo odpowiada nam myśl, że bez względu na warunki pogodowe nasze dziecko będzie na dworze, to możemy sprawdzić inne propozycje. To oznacza, że możemy rozważyć pomysł, aby nasze dziecko chodziło do przedszkola integracyjnego. Czyli razem z dziećmi zdrowymi do takiego przedszkola uczęszczają dzieci z różnym stopniem niepełnosprawności ruchowej czy intelektualnej, oczywiście jeśli ich stan zdrowia pozwala na przebywanie w takim przedszkolu.

Tutaj dziecko od początku uczy się empatii i tego, że człowiek niepełnosprawny to taki sam człowiek jak ono samo, a to oznacza, że w późniejszym życiu łatwiej będzie mu nawiązywać kontakty z takimi osobami, bo nie będzie w nim obawy, że zrobi coś źle. Możemy też wybrać przedszkola, w których stawia się na naukę języka obcego, gdzie ten język jest używany na przemian z językiem polskim. Albo po prostu wybrać przedszkole, które oferuje sporo zajęć dodatkowych.

Poza podstawowym zakresem

Przedszkola zazwyczaj mają listę zajęć, które oferowane są w czasie trwania godzin dydaktycznych i za które rodzice nie muszą płacić.

Zalicza się do nich zazwyczaj język obcy, spotkania z logopedą czy religia i gimnastyka. Ale coraz częściej pojawiają się zajęcia dodatkowe, za które należy płacić, a które mają w dziecku ćwiczyć określone cechy. To rodzic decyduje czy dziecko ma chodzić na karate, taniec, zajęcia plastyczne. Co więcej niektóre przedszkola oferują naukę pływania czy jazdy konnej, albo dodatkowego języka obcego.

Dlatego tak ważne jest to, abyśmy dokładnie przyjrzeli się tym zajęciom, które oferowane są w przedszkolach, bo wówczas łatwiej będzie nam znaleźć takie, które będzie odpowiadało na potrzeby i zainteresowania naszego dziecka. Warto zobaczyć jakie przedszkola są nam oferowane, jak również jakie zajęcia dodatkowe proponuje nam każde z nich. Im lepiej przeanalizujemy różne możliwości, tym łatwiej wybierzemy coś dla naszego dziecka, jednak pamiętajmy, że tych zajęć nie może być zbyt dużo, bo wówczas dziecko będzie zbyt przemęczone.