Sprawdzajmy opinie o przedszkolach

Nie ma nic dziwnego w tym, że chcemy dla swoich dzieci wszystkiego tego, co najlepsze. Dlatego tak dokładnie wybieramy różnego rodzaju produkty w sklepach, z tego też powodu uważnie przyglądamy się temu co jedzą, jak się bawią czy z jakimi ludźmi przebywają. To oznacza, że jeśli nasze dziecko jest już w takim wieku, że powinno iść do przedszkola, to również tą placówkę powinniśmy dokładnie sprawdzić, zanim przejdziemy do organizowania wszystkich niezbędnych dokumentów. Ale jak sprawdzić takie przedszkole, skoro nie możemy w nim przebywać na co dzień, aby przez dłuższy czas obserwować co się w nim dzieje?

Poszukajmy innych rodziców

Przede wszystkim powinniśmy poszukać innych rodziców, których dzieci już uczęszczają do takiego przedszkola. To od nich będziemy mogli się dowiedzieć, jak wyglądają poszczególne dni, jakie dania są serwowane dzieciom, ile czasu przebywają one na dworze i czy faktycznie w takim przedszkolu uczą przez zabawę.

Co więcej mając informacje z pierwszej ręki, możemy dopytać o szczegóły, które najbardziej nas interesują, jak chociażby kwestie związane z zaprowadzaniem i odbieraniem dziecka, z opłatami, jak również z zajęciami dodatkowymi, dowiadując się chociażby czy warto na nie posyłać dziecko. Wspomnieć również trzeba, że od takich rodziców będziemy mogli również dowiedzieć się, co nasze dziecko będzie musiało przynieść w ramach wyprawki, a więc będziemy mogli w ten sposób porównać wymagania różnych przedszkoli i oferty, które będą przez nie proponowane. Po zebraniu takich opinii, może się okazać, że łatwiej będzie nam zdecydować, do którego z przedszkoli powinniśmy posłać nasze dziecko, tak aby mieć pewność, że będzie ono miało tam zapewnioną odpowiednią opiekę, a my będziemy mogli być o nie spokojni.

Mamy prawo pytać

Przedszkola bardzo często organizują dzień otwarty, w czasie którego możemy przyjść z dzieckiem, aby mogło zobaczyć jak wyglądają sale, łazienki, plac zabaw. Zazwyczaj też jest czas na zabawę i poznanie innych dzieci, które już do danego przedszkola chodzą.

Takie spotkania pozwalają opanować strach i sprawiają, że dziecku łatwiej jest iść pierwszego dnia, znając już chociaż trochę dane miejsce. Co więcej, dla rodziców taki dzień też jest okazją do bliższego przyjrzenia się jak to wszystko działa, sprawdzenia jak wyglądają sale i czy są one dostosowane do potrzeb ich dziecka. Co więcej jest to również czas, kiedy spokojnie można porozmawiać z przedszkolankami, zapytać o kwestie, które szczególnie nas nurtują lub martwią. Mamy prawo pytać o to wszystko co nas interesuje, dodatkowo też możemy zajrzeć w dokumenty opisujące pracę danego przedszkola i wytyczne, którymi się ono kieruje. Im większą będziemy mieli pewność, że w odpowiedni sposób wybraliśmy dane przedszkole i że nasze dziecko będzie w nim szczęśliwe, tym łatwiej nam przyjdzie pozostawienie go w przedszkolu i nie zamartwianie się tym, co się tam dzieje.

Warto z wyprzedzeniem zacząć poznawać opinie o różnych przedszkolach, tak abyśmy mieli pewność, że wybierzemy to, które będzie najlepsze dla naszego dziecka.