Odpowiednie przygotowanie do przedszkola

Rozpoczęcie edukacji przedszkolnej jest ogromnym przeżyciem zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Dlatego też, tak ważne jest to, aby w odpowiedni sposób się do tego przygotować. Z jednej strony chodzi o to, aby wejść w ten okres jak najmniej boleśnie, a z drugiej żeby dziecko wiedziało, że nic złego mu się tam nie stanie. Z tego powodu bardzo ważne jest nasze wcześniejsze podejście do tego typu placówek, to co na ich temat mówimy, jak również to, jak nastawiamy dziecko, przed jego pierwszym dniem w tym miejscu. Na co więc powinniśmy zwrócić uwagę, aby mieć pewność, że nasze dziecko jest odpowiednio przygotowane do przedszkola?

Samodzielność

Oczywiście zanim poślemy nasze dziecko do przedszkola powinniśmy zadbać o to, aby było jak najbardziej samodzielne.

To oznacza, że powinno samo myć zęby, wykonywać czynności związane z toaletą, ubierać się czy jeść. Jeśli tylko pozwolimy, aby dziecko te czynności wykonywało samodzielnie w domu, jeśli uzbroimy się w cierpliwość, kiedy nie będzie ich wykonywało dostatecznie szybko, to możemy być pewni, że poradzi sobie z nimi także w przedszkolu. Dodatkowo warto zadbać o to, aby dziecko przed pójściem do przedszkola potrafiło w miarę czytelnie przedstawiać swoje potrzeby, zwłaszcza te związane z pójściem do toalety czy wtedy, gdy coś je boli, bo wówczas będziemy mieli pewność, że w takich sytuacjach spokojnie sobie będzie potrafiło poradzić.

Nastawienie

Nie wolno nam mówić do dziecka czy w obecności dziecka, że będziemy płakać jak pójdzie do przedszkola, że będzie nam przykro, że będzie nam smutno. Wówczas dziecko może wyrobić w sobie przekonanie, że czeka go tam coś złego, a to będzie oznaczało, że będzie miało problemy, aby iść do przedszkola i się w nim odnaleźć.

Należy powtarzać dziecku, że będzie miało tam sporo kolegów i koleżanek, że będzie miało miłe panie, że będzie uczyło się nowych rzeczy. Należy mu też jasno powiedzieć, że odbierzemy go np. po obiedzie. W żadnym razie nie wolno nam kłamać, że przyjdziemy po nie za kilka minut, bo dziecko będzie na nas czekało i nie będzie zainteresowane integracją w grupie. Im więcej pozytywnych rzeczy będziemy mówić o przedszkolu, tym dziecko będzie bardziej ciekawe tego miejsca, a co się z tym wiąże, tym chętniej też będzie tam szło.

Przy pożegnaniu również nie powinniśmy niepotrzebnie przedłużać. Należy przytulić dziecko, dać szybkiego buziaka, życzyć dobrej zabawy i przekazać paniom. W przeciwnym razie, im dłużej będzie trwało takie rozstanie, tym większy może z nim być problem i tym więcej łez oraz stresu może ona pociągnąć. Warto zobaczyć co na temat przygotowania do przedszkola radzą specjaliści, ale również doświadczeni rodzice, którzy już tam posyłają swoje dzieci. Pewne jest to, że o przedszkolu należy mówić w pozytywny sposób, skupiać się na miłych rzeczach, a także robić wszystko, aby dziecko nie odczuło naszej rozterki.

Bo nie ukrywajmy, ale z pewnością dla nas początki również będą ciężkie, bo w końcu oddajemy nasze ukochane dziecko w obce ręce i też musimy się do tej sytuacji przyzwyczaić.