Handel usługami elektronicznymi

Ciekawym zjawiskiem na gruncie e-commerce, które stanowi odrębne pole zagadnień, jest sprzedaż usług elektronicznych przez internet. To rynek, który tak na dobrą sprawę rozwija się dynamicznie zaledwie od kilku lat, jednakże jego znaczenie w skali globalnej będzie coraz większe.

O co dokładnie chodzi? Otóż są usługi, które nie wymagają fizycznej obecności sprzętu czy produktu u klienta. Można je w całości ograniczyć do wymiaru wirtualnego, elektronicznego, a przy tym pozostają one pełnowartościową ofertą handlową.

Doskonałym przykładem, który jest bardzo na czasie, są usługi typu cloud computing, a więc przestrzeń dyskowa lub serwerowa w chmurze. Rośnie liczba firm oraz klientów indywidualnych, którzy chcą przechowywać ważne dla siebie dane, a także programy online – i mieć do nich dostęp z dowolnego miejsca na świecie za pośrednictwem internetu.

Koszty takiego wirtualnego dysku bywają znacznie niższe aniżeli w przypadku tradycyjnego serwera. Dzięki cloud computing można też pracować zespołowo online i korzystać z aplikacji, które nie muszą być fizycznie zainstalowane na komputerze.